JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

KRISTAPS ĢELZIS
ŪDENSKURS

16.05.2007. - 09.06.2007.

No 2007. gada 16. maija Rīgas Galerijas I un II stāvā skatāma Kristapa Ģelža personālizstāde ”Ūdenskurs”, kurā eksponēti jauni, īpaši šai izstādei gleznoti 17 lielformāta akvareļi.

Ar Kristapa Ģelža vārdu asociatīvi saistās konceptuālas idejas, kas realizētas skatītāju provocējošās un izaicinošās instalācijās, videodarbos, lielizmēra digitālfotogrāfijās vai estetizētu, amatnieciski perfekti nostrādātu samta, kažokādas, metāla u.c. materiālu objektos. Autora pievēršanās akvareļglezniecības tehnikai jaunākās personālizstādes darbos nav nejauša. Izstādes ideja ir pakļauta tehnikai, kas šoreiz ir profesionāls izaicinājums pašam māksliniekam – parādīt, ka akvareļglezniecībai kā specifiskai glezniecības tehnikai ir plašas iespējas un spēks „runāt“ mūsdienu mākslas izteiksmes valodā.
„Ūdenskurs“ ir mākslinieka jaunākā personālizstāde pēc ilgāka pārtraukuma – pēdējā Kristapa Ģelža personālizstāde „Laika laukums“ notika 2000. gadā Rīgas Galerijā.

Izstādē „Ūdenskurs“ Rīgas Galerijas 1. stāvā eksponētie lielizmēra akvareļi atklāj mākslinieka skatījumu uz ikdienišķām, autoram personiskām lietām, kuras, pateicoties darbu formātam un proporcijai 1:1, iegūst vispārinātu un plašāk interpretējamu iespaidu. Kristapa Ģelža pārliecība ir, ka „visam dabā ir savs loģisks plūdums. Ikviens dabas elements, doma vai sabiedrisks notikums var tikt vispārināts ar kādu plūstošu vielu, un, laikam ejot, ir iespēja to atkal koncetrēti sakārtot jaunā formā, kas mākslinieka rokās iegūst jaunu valodu un atklāj kādu svarīgu personisku dzirksti, kura pārsteidzoši, no nekā spēj uzburt atkal jaunu liesmu sarunai.“
Otrajā stāvā skatāmo „trīsdimensionālo“ akvareļu tēma risināta domājot par ekoloģijas jautājumiem. Ar sev raksturīgo ironiju Kristaps Ģelzis pievērš uzmanību ne tikai dabas ekoloģijas problēmām, bet arī stereotipu un simbolu piesārņojumam cilvēku prātos un valodā.
Šajā izstādē akvarelis kā ekoloģiski tīra tehnika arī tematiski ir veids, lai koncentrētos uz dabisko, ekoloģisko un filozofiski marginālo.

Kristaps Ģelzis (dz. 1962) kopā ar citiem savas paaudzes konceptuālās mākslas pionieriem aktīvi iesaistījās latviešu laikmetīgās mākslas veidošanās procesā kopš 1980. gadu vidus. Viņš bija to autoru lokā, kuru darbi tika eksponēti tādās nozīmīgās izstādēs kā “Personīgais laiks” Varšavā, Sanktpēterburgā (1996) un “Riga – Lettische Avantgarde” Valsts Kunsthallē Rietumberlīnē (1988).
1996. gadā Valsts Mākslas muzejā (tagad Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) notika Kristapa Ģelža personālizstāde „Virtuale”. Mākslinieka darbi bijuši eksponēti starptautiska mēroga izstādēs – Mūsdienu mākslas muzejā Kiasma Helsinkos (2004), Rīgas Galerijas ekspozīcijā laikmetīgās mākslas izstādē „Art Moscow” Centrālajā Mākslinieku namā Maskavā (2001, 2003), Latvijas Laikmetīgā mākslas centra rīkotajā izstādē „Mūsdienu utopija“ (2001), Baltijas valstu mākslas izstādē „Baltic Security!“ Ārlandas lidostā (2000), izstādēs Brēmenes Pilsētas galerijā (2002), Mūsdienu mākslas muzejā Budapeštā (1991), Mūsdienu mākslas muzejā Pori (1992) u.c.

Kristapa Ģelža darbi glabājas Mūsdienu mākslas muzeja Kiasma kolekcijā Helsinkos, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, kā arī privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.
KRISTAPS ĢELZIS. KečupportretsŪdenskursKreisais krastsKlusie ziedi